Skrzypiące stare deski, widoczne ślady zużycia i wyblakły kolor – to znak, że Twoja drewniana podłoga woła o pomoc. Jednak nie musisz jej zrywać, są inne, łatwiejsze rozwiązania. Co zrobić, żeby uniknąć ogromnego bałaganu i wysokich kosztów remontu? Możesz np. ułożyć na niej panele podłogowe. Sprawdź, kiedy będzie to dobrym pomysłem i poznaj inne rozwiązania!
Kiedy można położyć panele na starej podłodze drewnianej?
Położenie nowych paneli na zniszczoną, drewnianą podłogę to sposób na odświeżenie wnętrza, który pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Montaż paneli podłogowych będzie dobrym rozwiązaniem, gdy:
- Stara podłoga jest stabilna, dobrze przylega do podłoża i nie ma poważnych uszkodzeń.
- Nierówności na starej podłodze są niewielkie lub możliwe do zeszlifowania.
- Mamy ograniczony czas i/lub środki, przez co nie możemy pozwolić sobie na demontaż oraz układanie nowej, drewnianej podłogi.
- Zależy nam na poprawie izolacji termicznej i akustycznej. Stara, drewniana podłoga pod nowymi panelami będzie dodatkową warstwą izolacyjną.
Układanie paneli podłogowych na starej drewnianej podłodze
Te popularne i praktyczne rozwiązanie pozwala na szybką metamorfozę wnętrza bez konieczności usuwania istniejącej podłogi. Jego główną zaletą jest prostota i szybkość realizacji bez zakłócania codziennego funkcjonowania domowników.
Jednak przystąpieniem do układania paneli, konieczne jest odpowiednie przygotowanie starej podłogi i wyrównanie powierzchni, do czego można wykorzystać dostępny w każdym markecie budowlanym podkład pod panele. Te działania są niezbędne dla zachowania trwałości i estetyki nowej podłogi.
Choć układanie paneli na starych deskach może nieznacznie podnieść poziom posadzki, to zazwyczaj nie stanowi to większego problemu. Niemniej należy wziąć pod uwagę konieczność dostosowania i skrócenia drzwi czy listew przypodłogowych.
Odnowimy Twoją podłogę!
Nie musisz wymieniać starej podłogi! Król Parkietu przywróci jej dawny blask i sprawi, że znowu będzie wyglądać jak nowa! Przeprowadzamy kompleksową renowację podłóg, w skład której wchodzą:
- Szlifowanie – precyzyjne usuwanie zarysowań i wgnieceń aż do uzyskania gładkiej i estetycznej powierzchni.
- Cyklinowanie– usuwanie starego lakieru, farby oraz innych zanieczyszczeń i przygotowanie podłogi do aplikacji nowego lakieru lub oleju,
- Lakierowanie – nkładanie wysokiej jakości lakieru lub oleju, który podkreśla naturalne piękno drewna i tworzy na jego powierzchni warstwę chroniącą przed uszkodzeniami.
- Naprawa desek– uzupełnianie ubytków i wymiana uszkodzonych desek.
Korzystamy z nowoczesnych technologii – przeprowadzamy bezpyłowe szlifowanie, które zapewnia czystsze otoczenie podczas pracy, a po zakończeniu renowacji zostawiamy porządek. Skontaktuj się z nami już dziś, aby umówić się na bezpłatną wycenę i dowiedzieć się więcej o naszych usługach.
Z nami wymiana starej podłogi nie będzie konieczna.
Jak położyć panele podłogowe?
Kiedy już upewnisz się, że Twoje panele drewniane są w odpowiednim stanie, żeby położyć na nie nową podłogę, możesz przejść do kolejnego kroku. Jak kłaść panele? Postępuj według poniższych wskazówek:
- Dokładne wyczyść powierzchnię.
- Wyrównaj nierówności i krzywizny (w przypadku dużych ubytków możesz wypełnić je za pomocą płyty OSB).
- Połóż odpowiednią matę dla zwiększenia izolacji akustycznej i termicznej.
- Przejdź do układania paneli podłogowych – nie różni się ono niczym od układania ich na gładkiej wylewce betonowej. Na początku zmierz pomieszczenie i zaplanuj układ paneli, aby uniknąć zbyt wąskich pasków przy ścianach. Rozpocznij układanie paneli wzdłuż jednej ściany, zostawiając przerwę około 10 mm między panelami a ścianą. Możesz użyć specjalnych klinów dystansowych, aby utrzymać równą szczelinę. Jeśli panele mają system montowania na klik, po prostu wsuwaj kolejne panele w poprzednie, aż uzyskasz pełne połączenie. W przypadku paneli na klej równomiernie nakładaj go na podłoże i kładź deski, upewniając się, że są dobrze dopasowane. W razie potrzeby przytnij panele wzdłuż ścian i wokół przeszkód. Najlepiej użyć w tym celu piły do drewna lub specjalnych narzędzi do cięcia paneli.
- Oczyść powierzchnię podłogi z resztek kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń powstałych podczas montażu.
- Po zakończeniu układania zamontuj listwy przypodłogowe, aby zakryć szczeliny dylatacyjne.
To wszystko! Twoja nowa podłoga jest gotowa.
Co położyć na nierównej podłodze drewnianej?
W przypadku kiedy stara, drewniana podłoga jest nierówna, dobrym rozwiązanie jest położenie na nią paneli winylowych. Wykonane z elastycznego i wytrzymałego materiału dobrze sprawdzą się w różnych warunkach i pomogą zamaskować nierówności podłoża.
Panele winylowe na starą podłogę drewnianą
Przed przystąpieniem do układania paneli winylowych należy odpowiednio przygotować podłoże. Tak jak w przypadku drewnianych paneli, wymagane jest zastosowanie podkładu, który pomoże w wyrównaniu nierówności powierzchni i zapewni dodatkową izolację.
Dostępne w różnych formatach panele winylowe są łatwe w montażu i dostosowują się do drobnych nierówności podłoża. To odpowiedni wybór do różnych pomieszczeń, w tym kuchni czy łazienek, ponieważ winyl jest wodoodpornym i łatwym do czyszczenia materiałem.
Panele laminowane
To zwykle tańsze rozwiązanie niż panele winylowe. Dostępność w różnych wzorach i kolorach pozwala na dopasowanie ich do estetyki każdego wnętrza. Tak jak w przypadku układania paneli drewnianych i winylowych, wymagają położenia podkładu.
Nie musisz zakrywać swojej podłogi! Odnowimy ją z Królem Parkietu
Twoja stara drewniana podłoga straciła blask? Przywróć jej dawne piękno dzięki profesjonalnym usługom parkieciarskim wykonywanym przez Króla Parkietu, zamiast ukrywać ją pod nowymi panelami!
Jesteśmy ekspertami z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie renowacji parkietów i nie ma dla nas rzeczy niemożliwych. Odnowimy Twoją drewnianą podłogę i usuniemy wszelkie ślady użytkowania takie jak zarysowania, wgniecenia i plamy.
Przed przystąpieniem do odnowienia podłogi dokładnie oceniamy jej stan, proponujemy najlepsze rozwiązania dostosowane do oczekiwań klienta i przygotowujemy kosztorys prac. Skontaktuj się z nami i umów się na bezpłatną wycenę!